Aktualności

          • Ogólnopolska akcja czytelnicza "Jak nie czytam, jak czytam"

          •                           „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”

            Wisława Szymborska

             

            Piątek 12 czerwca godz. 10:00

            Nasza sala gimnastyczna stała się, być może, największą czytelnią w okolicy. Przedszkolaki, uczniowie i nauczyciele z ulubionymi książkami własnymi lub wypożyczonymi z biblioteki przybyli, by włączyć się w VI edycję ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. W sumie było nas ponad 100 osób. W tym samym czasie czytali uczniowie kilku tysięcy szkół w Polsce. https://czytamy.org/mapa

            Poszczególne klasy stworzyły „wyspy” czytelnicze i przez pół godziny oddawały się lekturze. Różnorodność gatunkowa książek spowodowała, że niektórzy wymieniali się nimi, przeglądali ilustracje, dyskutowali na temat przeczytanych treści. Inni w ciszy i skupieniu,  w dowolnie przyjętej pozycji, pochłaniali kolejne strony.

            Akcja nie zakończyła się na sali gimnastycznej. Wielu uczniów czytało jeszcze na kolejnych przerwach. „Jak nie czytam, jak czytam” kolejny raz pokazało, że czytanie wcale nie jest passe. CZYTAJMY! WARTO!

            Kto czyta - żyje wielokrotnie.

            Kto zaś z książkami obcować nie chce - na jeden żywot jest skazany.”

            Józef Czechowicz 

          • Edukacja z wojskiem w szkole w Skrzydlowie

          • W dniu 9 czerwca 2026 r. w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Skrzydlowie odbyły się zajęcia dla grupy uczniów klas IV – VIII w ramach ogólnopolskiej akcji „Edukacja z wojskiem”. Przeprowadzili je żołnierze z 5 Tarnogórskiego Pułku Chemicznego im. gen. broni Leona Berbeckiego. Celem projektu jest wykształcenie w uczniach odpowiednich reakcji na nagłe sytuacje kryzysowe, zbudowanie świadomości w zakresie bezpieczeństwa, obrony i ochrony ludności.

            Podczas trzygodzinnych zajęć teoretyczno-praktycznych uczniowie w sposób praktyczny zapoznali się m.in. z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji, organizacji schronienia, bezpieczeństwa cyfrowego, czy udzielania pierwszej pomocy. Część teoretyczna szkolenia była prowadzona w sali gimnastycznej. Zajęcia praktyczne zorganizowano na świeżym powietrzu. Wiedzę i umiejętności żołnierze przekazali w sposób ciekawy, praktyczny i dostosowany do wieku uczniów. Dzięki nim wychowankowie nabyli między innymi umiejętności orientacji w terenie, budowy schronienia oraz rozpalania ognia. Szczególną atrakcją była możliwość skosztowania racji żywnościowej Wojska Polskiego podgrzanej na polowej kuchence.

            Jarosław Poroszewski

          • Sukces naszych uczniów w 47. Międzynarodowym Biegu Pięciu Stawów w Myszkowie

          • 7 czerwca 2026 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w 47. Międzynarodowym Biegu Pięciu Stawów w Myszkowie. Nasi reprezentanci startowali w kilku kategoriach wiekowych, rywalizując z liczną grupą uczestników z różnych szkół i miejscowości z terenu województwa oraz okolicznych regionów. Duża frekwencja i wysoki poziom sportowy sprawiły, że walka o najwyższe lokaty była bardzo zacięta. Nasi zawodnicy pokazali ogromną determinację, zaangażowanie i prawdziwego ducha sportowej walki. Od startu do mety dawali z siebie wszystko, dzięki czemu wielu z nich zajęło wysokie miejsca w swoich kategoriach wiekowych. Ich postawa zasługuje na szczególne uznanie, ponieważ rywalizacja była wymagająca i emocjonująca.
            W zawodach uczestniczyły również absolwentki naszej szkoły, które z powodzeniem kontynuują swoją sportową pasję. Ich obecność była miłym akcentem wydarzenia i pokazała, że zamiłowanie do aktywności fizycznej pozostaje z nimi także po ukończeniu nauki.

            Atmosfera zawodów była pełna emocji i sportowych wrażeń. Każdy bieg dostarczał wielu niezapomnianych chwil, a kibice głośno dopingowali zawodników na trasie. Uczestnicy wykazali się nie tylko świetnym przygotowaniem fizycznym, ale również wytrwałością, ambicją i wolą walki.

            Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom, którzy stanęli na starcie zawodów. Jesteśmy dumni z ich osiągnięć i życzymy kolejnych sukcesów podczas następnych sportowych wyzwań!

            Klasyfikacja naszych uczestników:

            Radosław Jurczyk (6 miejsce), Alan Hofman (7 miejsce), Jan Szymczak (8 miejsce),  Ksawery Jurczyk (9 miejsce) oraz nasze absolwentki Maja Róg (2 miejsce) Marta Lenart (1 miejsce), Zuzanna Więcław, Gabriela Ściubak i  Zosia Więcław