Aktualności

          • Talenty, pasja i wielkie serca

          • W dniu 24.04.2026r. w naszej szkole odbyło się niezwykłe wydarzenie, które na długo pozostanie w pamięci uczestników - „Pokaz Talentów”. Przygotowany przez szkolny wolontariat. Była to nie tylko okazja do zaprezentowania umiejętności uczniów, ale także dowód na to, jak wiele można osiągnąć dzięki zaangażowaniu, współpracy i chęci działania na rzecz innych. Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości oraz krótkiego wystąpienia Pani Dyrektor, która podkreśliła rolę wolontariatu w budowaniu szkolnej społeczności. To właśnie uczniowie działający w wolontariacie zadbali o każdy szczegół wydarzenia -  od organizacji, przez prowadzenie, aż po stworzenie ciepłej i przyjaznej atmosfery. Atrakcji nie brakowało!

            Jako pierwsi na scenie pojawili się uczniowie klasy V Nadia Mielczarek, Gabriela Ściubak, Julia Fedorczyk, Nadia Jasińska oraz Ksawery Jurczyk z pełnym energii układem tanecznym, który od razu porwał publiczność. Chwilę później swoje piłkarskie umiejętności zaprezentował uczeń klasy II Adam Włodarczyk, wzbudzając duże uznanie widzów. Nie zabrakło również występów muzycznych - młodych wokalistek z klasy V Barbary Romanowskiej, Nadii Jasińskiej oraz Julii Fedorczyk, które zachwyciły swoim głosem, a starszy kolega z klasy VII Tomasz Będuch zaprosił publiczność w świat dźwięków, prezentując swoje zdolności instrumentalne. Na scenie pojawił się także najmłodszy uczestnik, Igor Musiał, który odważnie wyrecytował wiersz, zdobywając gromkie brawa. Wielkie emocje wzbudziły pokazy akrobatyczne uczennicy klasy VIII Wiktorii Romanowskiej oraz występy taneczne - szczególnie kwartet z klasy IV Aleksandry Piaseckiej, Kornelii Synowiec, Florentyny Kuras oraz Emilii Kolakowskiej, które samodzielnie przygotowały swoją choreografię. Publiczność była pod wrażeniem także niezwykłej gibkości jednej  z uczestniczek Marceliny Zaskórskiej z klasy V oraz imponującej sprawności kolejnych wykonawców z oddziału przedszkolnego Zuzanny Zgrzebnej i Kacpra Tazbira oraz uczennicy z klasy III Zuzanny Kamińskiej. Ponadto przedstawiciele Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej ze Skrzydlowa Karol Osiński i Maksymilian Czerwik przeprowadzili pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Finał należał do młodego gitarzysty z klasy V Kornela Smolarczyka, który swoją grą na gitarze elektrycznej wprowadził wszystkich w świetny nastrój i zakończył pokaz z prawdziwym rozmachem. Warto podkreślić, że równolegle do występów scenicznych działały stoiska przygotowane przez uczniów i nauczycieli. Można było spróbować swoich sił w robotyce, w grafice 3D, podziwiać rękodzieło, a nawet poznać tajniki tworzenia biżuterii czy fryzur. Było to doskonałe uzupełnienie całego wydarzenia.

            Pokaz Talentów udowodnił, że nasza szkoła to miejsce pełne pasji, kreatywności i życzliwości. Dzięki zaangażowaniu szkolnego wolontariatu wydarzenie miało nie tylko artystyczny, ale i społeczny wymiar. Już teraz wszyscy liczą na to, że Pokaz Talentów na stałe wpisze się w kalendarz szkolnych wydarzeń. Bo kiedy talent spotyka się z dobrym sercem-dzieją się rzeczy naprawdę wyjątkowe.

            Ewelina Kustal

          • III Powiatowy Konkurs Angielsko – Matematyczny „I like Matematyka!”

          • 16 kwietnia odbyło się uroczyste wręczenia nagród w III Powitowym Konkursie Angielsko - Matematycznym "I like Matematyka!". W konkursie wzięło udział 13 szkół podstawowych z powiatu częstochowskiego oraz miasta Częstochowa. Nadesłano 106 prac konkursowych w dwóch kategoriach.

            Naszą szkołę reprezentował Aleksander Hečko z klasy VII, który zdobył III miejsce w kategorii klas VII-VIII.

            Serdecznie gratulujemy

          • Gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej

          • W dniu 15 kwietnia 2026 roku w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Rzerzęczycach odbyły się 20 -te eliminacje Gminnego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom” 2026 z elementami profilaktyki przeciwdziałania uzależnieniom behawioralnym.

            Organizatorem konkurs był Oddział Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Kłomnicach oraz Gmina Kłomnice.

            W tegorocznej edycji naszą szkołę reprezentowało czworo uczniów, a także jeden absolwent naszej szkoły.

            Pierwszą częścią było rozwiązanie testu, który wyłonił finalistów turnieju z każdej grupy wiekowej. Następnie w części ustnej finaliści walczyli już o klasyfikację końcową.

            Finalnie I miejsce w kategorii uczniów klasy I-IV wywalczył Aleksander Witczak z klasy III, a III miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych Antoni Mysłek - Zespół Szkół Gastronomicznych w Częstochowie.

            Dodatkowo nagrodę specjalną - maskotkę „Psa ratownika” - dla najmłodszego uczestnika turnieju, otrzymał Jakub Witczak z klasy I.

            Serdecznie gratulujemy.

          • 13 kwietnia 2026 r. - Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

          • 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

            Dziś mija 86. rocznica ludobójstwa dokonanego na polskich oficerach i inteligencji przez władze ZSRR. 

            Wśród 22 tysięcy ofiar byli dowódcy wojskowi, politycy, duchowni różnych wyznań, naukowcy, literaci, ale także 1040 nauczycieli szkół średnich i powszechnych, w tym członkowie i członkinie ZNP. 

            Ku pamięci wszystkich zamordowanych przez NKWD w Katyniu, Charkowie i Miednoje oraz w innych miejscach kaźni Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, ustanowił w listopadzie 2007 r., dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.