12 kwietnia (piątek) 2024 r. w sali audytoryjnej Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie odbyło się rozdanie nagród w konkursie plastycznym „Twój powód by żyć”. Wśród laureatów konkursu znalazł się również uczeń naszej szkoły Radosław Jurczyk z klasy VI.
Sukcesy plastyczne
Warsztaty "Cztery łapy"
9 kwietnia w Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach w ramach projektu "Cztery łapy. Oswoiłeś? Odpowiadasz!".
Podczas spotkania mieliśmy okazję wysłuchać krótkich prelekcji przedstawiciela Straży Miejskiej, członkini fundacji Canis e Catus oraz pani Dyrektor Zespołu Szkół Mechaniczno - Elektrycznych im. K. Pułaskiego. Dodatkowo właściciel szkółki dla psów STREET DOGS wraz z Azurą - owczarkiem niemieckim zaprezentowali efekty szkolenia psa. Każdy z uczestników mógł wysłuchać wielu rad dla obecnych jak i przyszłych właścicieli psów, poznać zasady ich pielęgnacji oraz obowiązki, które wynikają z posiadania czworonożnego przyjaciela. Bogatsi o wiedzę z zakresu kynologii będziemy mogli podzielić się nią z naszymi koleżankami i kolegami w ramach obchodów Dnia Ziemi.
5
Konkurs przyrodniczo - łowiecki
4 kwietnia uczniowie klasy VII Maja Róg i Bartłomiej Rak reprezentowali naszą szkołę na Konkursie przyrodniczo - łowieckim pod patronatem Wójta Gminy Kłomnice. Konkurs składał się z kilku kategorii m.in. testu wiedzy oraz zawodów strzeleckich. Nasi uczniowie odnieśli sukcesy w strzelectwie: Maja Róg zajęła III miejsce, a Bartłomiej Rak IV miejsce spośród kilkunastu uczestników.
Serdecznie gratulujemy!!!
WAŻNE!!!
Szanowni Państwo
Zgodnie z wytycznymi SANEPID w związku ze zdarzającymi się w placówkach oświatowych na terenie
powiatu częstochowskiego przypadkami wszawicy prosimy o:
1) Dokonanie kontroli skóry głowy i włosów dzieci
2) W razie stwierdzenia wystąpienia wszawicy – niezwłoczne zastosowanie dostępnych w
aptekach preparatów zgodnie z instrukcją dołączoną do preparatu.
3) W przypadku trudności w przeprowadzeniu kuracji – proszę skontaktować się ze szkołą w
celu udzielenia pomocy ze strony właściwych osób.
Zgodnie z wytycznymi SANEPID-u pielęgniarka szkolna przeprowadzi zalecaną rutynową kontrolę
czystości włosów i skóry głowy u uczniów i wychowanków.
„Zrób porządek w szafie”
Nasza szkoła przystąpiła do akcji „Zrób porządek w szafie” organizowanej przez Fundację Eco Textil. Jej celem jest krzewienie wiedzy o ekologii i pomoc potrzebującym.
Udział w akcji polega na tym, że uczniowie, ich rodzice oraz pracownicy szkoły oddają niepotrzebną odzież do specjalnego kontenera, ustawionego na terenie placówki. Po zakończonej zbiórce, nasza Fundacja Eco Textil odbiera zebraną odzież, która trafia do sortowni, a następnie – w różnej formie zostaje wprowadzona do drugiego obiegu.
Zbiórka odzieży potrwa do 10 maja. Ogłoszenie wyników akcji nastąpi 24 maja. Najbardziej zaangażowana szkoła, która zbierze najwięcej ubrań w przeliczeniu na 1 ucznia, otrzyma nagrodę specjalną w wysokości 2000 zł do wykorzystania na zakup pomocy dydaktycznych, sprzętu sportowego lub innych artykułów, które wspomogą działalność placówki.
Do pojemników można oddawać tylko wskazane asortymenty (odzież, buty, zabawki tekstylia domowe - np. ręczniki zasłony, firany). Zebrane tekstylia nie mogą być mokre lub wilgotne. Nie będą odbierane dywany, wózki, nosidełka dziecięce, akcesoria sportowe (np. namioty, buty narciarskie itp.) pierzyny, ścinki materiałów.
Zachęcamy do udziału w akcji!!!
Skąd się bierze tęcza?
Skąd się bierze tęcza? Na podstawie zabawy pryzmatem przedszkolaki będą potrafili odpowiedzieć na to pytanie.
7
Energia jądrowa na zajęciach „Być jak Ignacy"
Na dzisiejszych zajęciach przyrodniczych „Być jak Ignacy" w klasie 4 na temat energii jądrowej uczniowie zbudowali schemat elektrowni atomowej.
(7 marca 2024 r.)
KONKURS „SMART COOKIE”
4 marca uczniowie klasy VII Maja Róg i Bartosz Michalak wzięli udział w VIII POWIATOWYM KONKURSIE JĘZYKA ANGIELSKIEGO „SMART COOKIE”. Od uczestników wymagana była wiedza z zakresu leksykalnego, obejmującego znajomość wyrażeń idiomatycznych związanych ze zdrowiem.
Trzymamy kciuki za naszych uczniów i czekamy na ogłoszenie wyników!
Eksperymenty klasy III
Klasa III zgłębiała wiedzę o otaczającym świecie roślin i zwierząt z użyciem mikroskopu. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się tkanki naszego ciała - w szczególności tkanka nerwowa człowieka. Zabawa z mikroskopem była idealnym dopełnieniem wiedzy o budowie i możliwościach ludzkiego mózgu. Przez to ciekawe doświadczenie, uczniowie na dłużej zapamiętają lekcję o wspaniałym „komputerze” w naszej głowie i jego nieocenionych możliwościach.
3
PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
Zakończenie eksperymentu z jajkiem.
Po dwóch dniach w kubkach z wodą i z solą wyjęliśmy jajka. Jajko z wody nadal było gumowe, tylko większe i napęczniałe. Z powodu braku skorupki "wypiło" wodę z kubka. Za to jajko z pojemnika z solą skurczyło się - sól "wypiła" z niego wodę.
Podsumowanie projektów czytelniczych
29 lutego odbył się apel podsumowujący projekty czytelnicze "Czytaj z Igą Świątek" oraz "Kub pożeraczy książek".
8
Eksperyment z jajkiem i octem cd.
Z naszego eksperymentu wyszło "gumowe" jajko. Cała skorupka się rozpuściła. Zmierzyliśmy jajko, dzisiaj ma 6 cm długości. Jedno trafiło do kubka z wodą, drugie do kubka z solą. Dzieci wysnuły przypuszczenia co się stanie dalej:
- Zrobi się nowa skorupka?
- Zmieni kolor?
- Wykluje się pisklaczek?
i czekamy, aż będzie można je sprawdzić.
Dzień Dinozaura
Z okazji Dnia Dinozaura przedszkolaki zamienili się w paleontologów. Przy pomocy pędzelków usunęli warstwy osadów ze szkieletów, rozpoznali do jakiego dinozaura należą odkryte kości, wykonali wykluwającego się z jaja dinozaura. Razem z gościem specjalnym - tyranozaurem wykonali serię ćwiczeń gimnastycznych porównując, które zadania potrafił zrobić T-rex, a które były dla niego niewykonalne.
Eksperymenty z jajkiem i octem
W piątek 23 lutego w oddziale przedszkolnym eksperymentowano z działaniem octu na skorupkę jajka. Jajka muszą w słoiku trochę popływać, ale skała wapienna reagowała od razu, więc dzieci zaobserwowały bąbelki i pianę na jej powierzchni.
Szkolne WALENTYNKI 2024
Dzień Świętego Walentego to dzień dobry dla każdego! W tym dniu wszyscy to wyznają, Że chcą kochać i kochają! 14 lutego z okazji Walentynek z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego działała w naszej szkole poczta Walentynowa. Kartki z życzeniami nie tylko miłości, ale również przyjaźni i sympatii trafiły do różnych uczniów naszej szkoły. Najwięcej kartek walentynkowych otrzymała WIKTORIA MICHALIK z klasy IV – otrzymała tytuł WALENTYNKI ROKU 2024. Z kolei tytuł WALENTEGO 2024 otrzymał uczeń z klasy VI – RADOSŁAW JURCZYK.
Gratulujemy zwycięzcom!
3
Wyjazd do Sosnowca w ramach projektu "Na skrzydłach kultury"
Dzięki udziałowi w projekcie „Na skrzydłach kultury” dnia 13 lutego 2024r. uczniowie klas V – VIII uczestniczyli w wycieczce do Sosnowca. Najpierw w Teatrze Zagłębia obejrzeli muzyczną adaptację kultowej powieści Lucy M. Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”. Następnie w Muzeum Schoena uczestnicy wyjazdu wzięli udział w warsztatach, na których z dużym zaangażowaniem wykonali ozdoby z filcowanej wełny, a potem rozwiązywali atrakcyjne zadania w pokoju zagadek.
Wycieczka dostarczyła wielu miłych wrażeń i stała się okazją do integracji uczniów naszej szkoły.
32
Dzień Babci i Dziadka
- 9
Sukces w konkursie „Christmas Traditions”
Serdeczne gratulacje dla Karola Nowakowskiego ucznia klasy VIII za uzyskanie wyróżnienia w XI edycji Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego „Christmas Traditions” organizowanego przez VIII LO Samorządowego im. gen. J. Sowińskiego w Częstochowie. Konkurs miał charakter egzaminu ósmoklasisty i składał się z 4 części: rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstu czytanego, praca ze słownictwem i struktury gramatyczne, praca pisemna.
Eksperymenty z powietrzem oddziału przedszkolnego
Powietrze zajmuje miejsce i przedszkolaki już o tym wiedzą. Jak woda z balonika przeleje się do butelki, to powietrze z butelki wypełni balonik. Nie da się napompować go wewnątrz butelki, chyba, że jest otwór w dnie, przez który powietrze może uciekać. Powietrze z balonu świetnie sprawdza się też jako napęd odrzutowy.
4
Archiwum Aktualności